Néhány szó az Egyesületről

A Zaláért Egyesületet 1998-ban alapították, azóta rendelkezik a működéshez szükséges infrastrukturális, személyi, tárgyi és pénzügyi feltételekkel. Az egyesület célja a megye értékeinek megőrzése, fejlődésének elősegítése. A Zaláért Egyesület alapvető céljai közé tartozik Zala megye kulturális kínálatának bővítése, a lakosság számára színvonalas művelődési programok szervezése, megvalósítása. Közművelődési feladat ellátási megállapodással rendelkezik Bak községgel – 2009 januárjától –, mindemellett az alapdokumentumban meghatározott közművelődési, kulturális célok elérése érdekében. Alapításától 2011-ig a Zala megyei Közgyűléssel és a Pannon lapok Társaságával évente átadta az „Év Zalai Embere” díjat.

A szervezet több sikeres hazai és Európai Uniós projektet bonyolított le, a fent említett célok elérése érdekében:

  • „Sikeres Zalai Nő” címmel 2006-ban és 2007-ben HEFOP projektet bonyolított le. A hátrányos helyzetű nők munkaerő piaci felzárkóztatása érdekében.
  • 2008 júniusában indult útjára a „Naprakész tudással a munkanélküliség ellen” című projekt, mely keretén belül a szociális területen dolgozó szakemberek (50 fő) számára képzési programot szervezett.
  • A Millecentenárium Alapítvány támogatásával – Szabó Imre fotográfus munkájából – fotókiállítást rendezett.
  • 2009 szeptemberétől valósította meg az egyesület, a „Kezünkben a jövő!” Rendezvénysorozat a fenntartható életmód népszerűsítésért Zalaegerszegen című KEOP 6.1.0/A projektet, melynek célja a környezetvédelem népszerűsítése, a fenntartható életmód értékeinek, eszközeinek széleskörű elterjesztése a lakosság körében.
  • Az egyesület 2009 és 2012 között a Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Karával együttműködve koordinálta a zalaegerszegi andragógia képzéseket.
  • A projekt folytatása, a „Zöld-Zala” Környezetvédelmi kampánysorozat Zala megye fenntartható fejlődéséért című projekt, mely 2011. április 1-jén indult útnak, szintén a környezettudatosság jegyében egész Zala megyére kiterjesztve.
  • Az egyesület 2011-ben és 2012-ben „Művészettel a jövő Művészeiért!” című TÁMOP projektet valósított meg 14 hónapon keresztül, mely során Zala megye 23 nevelési és oktatási intézménye számára biztosított tanórán kívüli báb, zene és táncfoglalkozásokat.
  • A hazai kulturális támogatásoknak, illetve a közösségi, civil összefogásnak köszönhetően a Zalai Nemzetközi Művésztelepek főszervezője immáron több mint két évtizede. 2010-ben a Zalai Nemzetközi Festőtelep alkotásai kiállításra kerültek Pécsett az „Európa Kulturális Fővárosa” rendezvénysorozat keretében, majd 2011-ben az aktuális kiállítási anyaga megtekinthető volt Szlovéniában a Magyar Nagykövetségen.
  • 2013-2014-ben az egyesület Zala Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának megbízásából Zöld gazdaság kialakítása címmel 3 kurzusban képzést tartott álláskeresők számára.

Az egyesület korábbi elnöke Dr. Borosán Gyula volt, majd őt követte 2012-től Tóth Márta. 2012-től Tóth Márta elnök mellett Drávecz-Egyed Enikő ügyvezető elnök képviseli önállóan a szervezetet.

2005 óta az egyesület pénzügyi helyzete biztosítja az állandó munkatárs(ak) alkalmazását.

A szervezet szoros partneri viszonyt alakított ki a Zala Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjával, a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával, a Zalai Civil Életért Közhasznú Egyesülettel, a TIT Öveges József Ismeretterjesztő Egyesülettel, a zalaegerszegi Keresztury Dezső Városi Művelődési Központtal, a Kanizsai Kulturális Központtal, a Pécsi Tudományegyetemmel és nem utolsó sorban a megye oktatási és nevelési intézményeivel.